تولید محتوا

شرکت نما اندیشان روشن در سال ۱۳۹۴ کار خود را در ۲ بخش طراحی سایت و بهینه سازی سایت(سئو) شروع کرد.طراحی اپلیکیشن های موبایل نیز از جمله بخش های است که به صورت تخصصی در این شرکت توسعه می یابد.

تولید محتوا

شرکت نما اندیشان روشن در سال ۱۳۹۴ کار خود را در ۲ بخش طراحی سایت و بهینه سازی سایت(سئو) شروع کرد.طراحی اپلیکیشن های موبایل نیز از جمله بخش های است که به صورت تخصصی در این شرکت توسعه می یابد.

تولید محتوا

تولید محتوا

تولید محتوا پادشاه است. این جمله معروف بیل گیتس مدیرعامل اسبق شرکت مایکروسافت است. زمانی که بیل گیتس این جمله را گفت هیچ کس به ارزش تولید محتوا پی نبرد. اما امروزه با رشد و پیشرفت دنیای اینترنت، محتوا به عنوان یکی از مهم ترین، اصلی ترین و با ارزش ترین بخش های هر کسب و کار اینترنتی تبدیل شده است.

تمامی وب سایت هایی که در دنیای اینترنت مشغول به فعالیت هستند برای جذب مشتری، افزایش بازدید و در نهایت افزایش فروش ملزم به تولید محتوا با کیفیت آن هم به صورت منظم و روزانه هستند. تدوین یک استراتژی خوب برای تولید کردن محتوا چه برای یک کسب و کار اینترنتی کوچک باشد و چه برای یک غول بزرگ تجاری، به مهارت ، دانش و تخصص بالایی نیازمند است.

بدون شک یکی از فاکتورهای بسیار مهم در بهبود رتبه وب سایت در نتایج جستجوی گوگل، تولید محتوا است. طبق قوانین و الگوریتم های گوگل وب سایت هایی در نتایج برتر قرار خواهند گرفت که بهترین و با کیفیت ترین محتواها را تولید و منتشر کنند. اهمیت و ارزش تولید کردن محتوا به اندازه ای است که خیلی از وب سایت های پربازدید، سعی می کنند نویسنده هایی را استخدام کرده تا به صورت روزانه اقدام به تولید محتوا کنند.

تولید محتوا چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

به صورت کلی تولید محتوا همان اطلاعات جذابی است که ما در قالب های متفاوت از جمله متن، ویدیو، پادکست های صوتی، تصاویر، اینفوگرافیک و غیره در اختیار کاربران قرار می دهیم تا به نوعی بتواند پاسخگوی نیاز کاربران و مشکلات آنها باشد.

تولید کردن محتوا در حقیقت همان توانایی و قابلیتی است که امروزه بسیار از شرکت ها برای افزایش میزان بازدید وب سایت خود به آن مشغول شده اند. می توان اینگونه گفت که یکی از مهم ترین روش های جذب بازدید کننده و تبدیل کردن آن به مشتری های پر و پا قرص، تولید محتوا با کیفیت، ناب و ارزشمند است.

اما ویژگی هایی که می توان برای این مقوله بیان کرد به شرح زیر است:

 • هر چه محتواهای تولید شده با کیفیت تر باشد قطعاً خیلی راحت تر می تواند نیاز کاربران را پاسخ داده و آنها را به اهداف خود برساند
 • هر چه تولید محتوا با کیفیت تر و ارزشمندتر باشد به مرور زمان وب سایت شما برترین جایگاه را در نتایج جستجو به دست خواهد آورد
 • محتواهای جذاب تر می تواند موجب افزایش ترافیک و بازدید و در نهایت افزایش فروش وب سایت شود
 • محتواهایی که با کیفیت بالا تولید می شوند از همان ابتدا تا انتهای مقاله با یک ریتم خاص شروع و در نهایت به پایان می رسند و هرگز مخاطبین را گیج و سردرگم نمی کنند
 • تولید محتوا اگر از ارزش زیادی برخوردار باشد قطعاً دیگر وب سایت ها هم به آن لینک دهی خواهند کرد
 • مطالب و محتواهای با کیفیت توسط دیگر افراد در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته می شوند
 • محتوا بایستی برای یک کلمه کلیدی به خصوص نوشته و منتشر شود تا به این وسیله بتواند مخاطبین هدف خود را جذب کند
تولید محتوا
تولید محتوا

نکات مهم در مورد چگونگی تولید محتوا

ما در اینجا قصد داریم در مورد نحوه و چگونگی تولید محتوا و همچنین منتشر کردن آن صحبت کنیم. چرا که در دنیای اینترنت هیچ فعالیتی مهم تر و حیاتی تر از تولید کردن محتوا وجود ندارد. نکاتی که در اینجا ارائه خواهیم داد بیشترین تأثیر را بر روی مخاطبین خواهد گذاشت.

نکته اول: انتخاب موضوع مناسب برای تولید محتوا

یکی از مهم ترین و سخت ترین موارد در بحث تولید محتوا انتخاب موضوع است. به دلیل اینکه هم باید عنوان جذابیت خاص خودش را داشته باشد و هم از کلمه کلیدی در آن استفاده کرده باشید. در این طور مواقع هر چه در انتخاب موضوع بهتر عمل نمایید به طور حتم محتوای تولید شده هم از ارزش و کیفیت بالاتری برخوردار خواهد بود.

نکته دوم: برای نوشتن محتوا می توانید از پیشنهادهای گوگل استفاده کنید

این امکان وجود دارد که به هنگام تولید محتوا هیچ موضوع خاصی به ذهنتان خطور نکند. در این طور مواقع می توانید از پیشنهادهای گوگل استفاده کنید. این پیشنهادها به شما می فهماند که دیگر کاربران به دنبال چه موضوعاتی در سطح اینترنت بوده اند و قطعاً دید شما را نسبت به محتوایی که مایل به تولید آن هستید، بازتر می کند.

نکات مهم در مورد چگونگی تولید محتوا

نکته سوم: به دنبال موضوعات پربازدید کسب و کارتان برای تولید محتوا باشید

اگر به دنبال بهبود رتبه وب سایت در نتایج جستجوی گوگل هستید، اگر به دنبال افزایش بازدید بیشتر در دنیای وب هستید، پیشنهاد می کنیم موضوعات پر بازدید کسب و کارتان را پیدا و در مورد آنها اقدام به تولید محتوا نمایید. برای پیدا کردن این موضوعات می توانید از شبکه های اجتماعی کمک بگیرید.

یکی از شبکه های اجتماعی که محبوبیت زیادی در دنیا به خصوص ایران دارد، اینستاگرام است. اینستاگرام دنیایی از اطلاعات و اخبار را به صورت لحظه ای در اختیار شما قرار می دهد. تنها کافی است یک بار به این اپلیکیشن محبوب مراجعه نمایید تا متوجه شوید بیشتر در چه رابطه ای صحبت می شود و سپس درباره همان موضوع اقدام به تولید محتوا نمایید.

نکته چهارم: تا جای ممکن محتواهای طولانی را تقسیم بندی نمایید

محتواهای طولانی یکی از راهکارهای بسیار عالی در جذب بازدید کننده است. اگر مایلید که بازدید وب سایت تان بیش از پیش شود پیشنهاد می کنیم محتواهای این شکلی را در چند قسمت منتشر نمایید. دلیل این امر این است که اکثر بازدید کننده ها به خاطر حجم زیاد محتوا، چندان تمایلی به مطالعه آن از خود نشان نمی دهند.

اما زمانی که این محتواها تقسیم بندی شود می تواند دو مزیت مهم برای شما به همراه داشته باشد. از جمله

 • اگر محتوای تولید شده تقسیم بندی شود مخاطبین هرگز از مطالعه آن خسته نخواهند شد
 • تقسیم بندی محتوا یکی از ترفندهای ارزشمند برای این است که مدت زمان ماندگاری مخاطبین در سایت را افزایش دهید

اما نکته مهم این است که هرگز سعی نکنید که در تولید محتوا کمیت فدای کیفیت شود. مخاطبین زمانی تصمیم می گیرند که دیگر قسمت های محتوا را مطالعه کنند که از ارزش زیادی برخوردار باشد و یا به اصطلاح ارزش وقت گذاشتن و مطالعه کردن را داشته باشد.

تولید محتوا
تولید محتوا

نکات مهم در مورد چگونگی تولید محتوا

نکته پنجم: به هنگام نوشتن محتوا نیاز کاربران و مشکلات آنها را مد نظر داشته باشید

تمامی محتواهایی که در اینترنت مشاهده می کنید در واقع به نوعی مشکلات و نیازهای کاربران را در بر می گیرد. این مورد نشان دهنده این است که شما بایستی در تولید محتوا همیشه مشکلات و نیاز کاربران را در نظر گرفته و سعی در برطرف کردن آنها نمایید. به طور مثال اگر شخصی در مورد نحوه نصب ویندوز 10 در اینترنت جستجو می کند پس شما بایستی در این مورد مطلبی تولید کنید که نحوه نصب ویندوز را آموزش دهد نه اینکه در مورد خصوصیات و ویژگی های ویندوز 10 صحبت کند.

نکته ششم: مخاطبین هدف خودتان را مشخص نمایید

پیش از اینکه اقدام به تولید محتوا و منتشر کردن آن نمایید سعی کنید جامعه و مخاطبین هدف خودتان را مشخص کرده و سپس سعی در نوشتن محتوا نمایید. این خیلی مهم است که متوجه شوید که قرار است برای چه نوع افرادی محتوا تولید کنید.

به طور مثال این امکان وجود دارد که جامعه هدف شما پزشکان باشد. بدون تردید محتواهایی که برای این گروه تولید و منتشر می کنید با گروهی مانند دانشگاهیان تفاوت های زیادی خواهد داشت و به دلیل تخصصی بودن گروه پزشکان، به طبع محتواهایی هم که تولید می شود کاملاً تخصصی خواهد بود و همین مورد موجب می شود که مخاطبین هدفتان را جذب نمایید.

نکته هفتم: از تصاویر و فیلم برای خلق یک محتوای جذاب استفاده نمایید

اگر مایل به خلق یک محتوای جذاب و سئو محور هستید پیشنهاد می کنیم حتماً از تصاویر و فیلم هم در تولید محتوا استفاده نمایید. این مورد دلیل های زیادی دارد. از جمله

 • بازدید کننده ها به صورت خودکار جذب محتوایی می شوند که شما از عنصر تصویر و فیلم در محتوای خود استفاده نمایید
 • قرار دادن فیلم و عکس در یک محتوا موجب می شود که مطلب از حالت یکنواخت بودن در بیاید و به اصطلاح رنگ و لعابی به ظاهر آن داده شود
 • به کار بردن ویدیو در محتوا می تواند استراتژی بازاریابی محتوایی شما را تا حد زیادی تقویت کند و به جذب بازدید کننده کمک زیادی می کند
 • اگر محتوایی که تولید کرده اید به صورت متن است حتماً از تصاویر و ویدیوهای مرتبط با موضوع و تصاویر گرافیکی استفاده نمایید
 • تصاویر و عکس ها از خسته شدن چشم های کاربران جلوگیری می کند

نکات مهم در مورد چگونگی تولید محتوا

نکته هشتم: محتوای ویروسی تولید کنید

یکی از ویژگی های مهم در تولید محتوا این است که محتواهایی را تولید کنید که جذاب و گیرا باشند و مخاطبین آن را در دیگر وب سایت ها و شبکه های اجتماعی منتشر کنند. به چنین محتواهایی به اصطلاح محتواهای ویروسی هم گفته می شود. هدف از تولید چنین محتواهایی بیشتر رضایت کاربران و جذب آنها به سمت کسب و کار اینترنتی است.

اگر توانایی تولید محتوا ویروسی را داشته باشید طبق نکته ای که در پاراگرف قبلی ذکر کردیم کاربران آنها را در وب سایت ها و شبکه های اجتماعی به اشتراک خواهند گذاشت. این مورد تأثیر زیادی در سئو وب سایت و برند سازی شما خواهد داشت و در نهایت منجر به افزایش بازدید کننده می شود.

تولید محتوا
تولید محتوا

آیا تمامی کسب و کارهای اینترنتی به تولید محتوا نیاز دارند؟

قطعاً جواب به این سوال مثبت است. تمامی کسب و کارهای اینترنتی از کوچک ترین آنها گرفته تا بزرگ ترین آنها به بازاریابی مبتنی بر محتوا یا به اصطلاح تولید محتوا نیاز دارند. محتوایی که بتواند کاربران را به سمت کسب و کارها آنها سوق دهد.

جالب اینجاست که همین نوشتن محتوا برای تمامی کسب و کارهای کوچک و بزرگ دارای مزیت های بیشماری است.

از جمله این مزیت ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • اگر در نوشتن محتوا خوب عمل کنید به مرور زمان می توانید از آن درآمد کسب نمایید
 • تمامی محتوای تولید شده در وب سایت ها می تواند برای یک محصول، خدمات یا یک موضوع خاص باشد و اگر با کیفیت نوشته شود قطعاً قادر خواهد بود مشتریان زیادی را به سمت کسب و کار شما بکشاند
 • یکی از روش های کاملاً کم هزینه در جذب مشتری، تولید محتوا است
 • نوشتن محتوا به مرور زمان می تواند بر شهرت، معروفیت، اعتماد و اعتبار شما در دنیای مجازی بیفزاید
 • یکی از نکات جالب توجه در نوشتن محتوا این است که نتایج و عملکردی که از محتوای تولید شده به دست می آورید، کاملاً قابل بررسی و تحلیل پذیر است
 • هر چه محتوای تولید شده از کیفیت بیشتری برخوردار باشد قطعاً تأثیر زیادی در وفادار کردن مشتریان خواهد داشت

تکنیک ها و ترفندهای تولید محتوا خوب

برای اینکه بتوانید یک محتوای خوب و جامع تولید و منتشر نمایید باید محتوای شما دارای یک سری ویژگی های خاص باشد تا از کیفیت لازم، هم برای گوگل و هم برای مخاطبین برخوردار باشد.

از جمله این ویژگی ها به قرار زیر است:

 • محتوای تولید شده هرگز نبایستی کپی از دیگر وب سایت ها باشد
 • برخوردار بودن از تصاویر مناسب
 • برخوردار بودن از یک عنوان مناسب و جذاب
 • محتوا بایستی مختصر و مفید و جذاب باشد
 • منتشر کردن محتوا در شبکه های اجتماعی برای جذب بازدید کننده بیشتر
 • به صورت مداوم محتوای رقبا را مورد بررسی و تحلیل خود قرار دهید
 • در نظر داشتن نیاز کاربران
 • تولید محتوا به صورت مقاله های آموزشی
 • استفاده از کلمات کلیدی مناسب

 

بدون شک تولید محتوا برای کسب و کارهای اینترنتی از نان شب هم واجب تر و مهم تر است چرا که بود و نبود چنین کسب و کارهایی به نوشتن محتوا بستگی دارد. برای هر وب سایتی که به تازگی شروع به کار کرده و چه وب سایت هایی که سال های سال است که مشغول به فعالیت هستند، تولید کردن محتواهایی که ارزشمند و بدون تاریخ مصرف است، از اولویت اصلی وب سایت به حساب می آید. پس سعی کنید محتواهایی تأثیرگذار، با کیفیت و بدون تاریخ مصرف را تهیه و منتشر نمایید تا بدین وسیله سال های سال بر سر زبان مخاطبین و مشتریان خود باقی بمانید.

تولید محتوا

سفارش آنلاین تولید محتوا

[quform id="8" name="فرم سفارش گوگل تولید محتوا"]
تولید محتوا
Call Now Button
×